חזרתם לאופנה של צעצועי העץ

צעצועי העץ קיימים כבר שנים רבות. ההורים שביניכם, וגם ההורים של ההורים שביניכם, ודאי זוכרים את משחקי העץ ששיחקו בהם בילדותם – קוביות משחק, סוסי נדנדה, תיבות נגינה ועוד. מאז שהחלו היצרנים להשתמש בפלסטיק יותר ויותר, החלו צעצועי העץ בחנויות להתמעט, אולם בשנים האחרונות אנו חוזים בחזרתם לאופנה של צעצועי העץ. כיום, ניתן למצוא חברות וחנויות צעצועים שלמות אשר מוקדשות לצעצועי העץ לסוגיהם. הגישה האנטרופוסופית ידועה בתמיכתה במשחקי העץ, אולם לצדה מומחים רבים להתפתחות הילד, אנשי חינוך ופסיכולוגים.

למה דווקא צעצועי עץ?

ראשית כל, צעצועי עץ לתינוקות וילדים נחשבים לעמידים ובטוחים יותר מצעצועי פלסטיק. קשה מאוד לשבור עץ ולשנות את צורתו. צעצועי עץ יכולים להתאים מאוד למשחקי פעוטות וילדים קטנים, שנוטים לעתים למשחק אגרסיבי ללא כוונה או לזריקת צעצועי המשחק שלהם על הרצפה. גם בידיהם של הפעוטות, משחק העץ יישאר עמיד יחסית, ישמור על מראהו ולא יתפרק לחתיכות. לרוב, צעצועי העץ יהיו משויפים בקצותיהם, כדי להיות בטוחים יותר לשימוש של ילדים.

בנוסף, צעצועי העץ הם ידידותיים יותר לילד ולסביבה. העץ ממנו עשוי הצעצוע מכיל פחות חומרים כימיים, או שלא מכיל אותם בכלל, ולרוב צבוע בצבעים טבעיים או ידידותיים לסביבה. כך, בתהליך הייצור שלו הוא מייצר פגיעה מצומצמת יותר בסביבה שלנו, וכמובן הוא יותר בטיחותי וידידותי לילדים המשחקים בו. כמו כן, העץ, כחומר טבעי, הוא נעים ומזמין יותר למגע, ולעתים קרובות מיוצרים צעצועי העץ על ידי נגרים מקצועיים או בייצור מיוחד, תוך הקפדה על חומרי גלם באיכות גבוהה שמשפרים את חוויית המשחק.

צעצועי עץ תורמים להתפתחות הילד

יתרון בולט נוסף של צעצועי העץ הוא היותם פסיביים – הם לא מבצעים שום פעולה מעצמם בניגוד למשחקים שפועלים על בטרייה או בלחיצת כפתור. את כל הפעולות מבצעים הילדים המשחקים. למה זה דווקא יתרון? מכיוון שהדבר מחייב את הילדים להיות אקטיביים במהלך המשחק, ולהשתמש בדמיון שלהם על מנת לתת חיים לצעצוע שבידיהם. לדוגמה, חברת “מליסה ודאג” מייצרת מגוון רחב של משחקי מטבח ובתי בובות יפהפיים לילדים. על אף האסתטיקה שלהם ותשומת הלב הרבה שניכר כי הושקעה בתהליכי העיצוב והייצור שלהם, בסופו של דבר, מדובר בעצמים דוממים. את כל המשחק יוצר הילד בכוחות עצמו והדמיון שלו.

כמו כן, צעצועי העץ תורמים להתפתחות המוטוריקה של הילד. הילדים צריכים להבין כיצד המשחקים פועלים, מכיוון שהם לא אוטומטיים. חברת “בריו” למשל מייצרת צעצועי עץ כגון משאיות, רכבות ומסילות. העיצובים המרשימים מושכים את הילדים לגעת ולהשתמש בצעצוע, והילדים נדרשים להבין לדוגמה כיצד להרכיב את המסילות ואיך לשלב את הרכבת במשחק.

יותר מכל, צעצועי העץ מחזירים לנו טעם של פעם, תמימות ודמיון שהמשחקים האוטומטיים של היום פחות מאפשרים. המשחק יכול להיות בכל פעם משהו אחר – הכל תלוי רק ביצירתיות של הילד, וכך הוא לומד ליצור סיפורים ועולמות חדשים. ניתן לרכוש צעצועי עץ בכל חנות צעצועים מובחרת.

אולי יעניין אותך גם: משחקי קודקוד

X